Uživatel nepřihlášen
Honzíkův bloček.....
RSS kanál blogu
Píše: pajmič - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Honzíkův bloček.....

Katawa Shoujo:Hra která má duši

Pondělí 31.12.2012 06:47 - Autor: pajmič
To se mi líbí

Katawa Shoujo:Hra která má dušiAsi se sami sebe ptáte, proč ten pajmič recenzuje nějakou zřejmě tupou "randící" freewareovku pro holčičky, která je víc jak rok stará? Nuže tato hra může být všelijaká, ale rozhodně není tupá a už vůbec není pro "holčičky" jak to? Vskutku dobrá otázka, kterou si snad zodpovíme v průběhu této mini recenze.

Pro začátek vám můžu rovnou říci, že se ani tak nejedná o hru jako spíš o virtuální knihu či příběh, do jehož průběhu zasahujete jednoduchým klikáním myši.

Ano, je to totéž, co byste čekali od každé hry tohoto typu. Má nám tedy hra co nabídnout? Co třeba příběh a jeho vyprávění?


"Sakra mladá to ti v tý sukni neni zima?" Poslední chvilky normálního života
"Sakra mladá to ti v tý sukni neni zima?" Poslední chvilky normálního života

ANEB JAK JSEM SE PŘESVĚDČIL, ŽE SRDCE JE POMĚRNĚ DŮLEŽITÝ ORGÁN

Tak jsi to představte, jste normální kluk, který vystudoval střední školu a teď studuje na vysoké. Jste na pokraji lesa, sněhové vločky něžně dopadají na vaši tvář a mluvíte sami k sobě. V tu vás vyruší vám dobře známý hlas. Ano, je vaší milé a atraktivní přítelkyně, která vás vytáhla ven na mráz a očividně vám chce něco důležitého sdělit. Prohodíte spolu pár vět, když v tom na vaší hrudi ucítíte nepříjemnou bolest, vaše srdce začne bít jak o život, vaše hrdlo se vám zužuje a ztrácíte sílu ve svých nohách. Svět se vám bortí před očima. Slyšíte vzdalující se zoufalé volání o pomoc z úst vaší přítelkyně. Ano, dostali jste infarkt.

Probouzíte se v nemocnici, v níž strávíte ještě pár měsíců. Lidi vás po tak dlouhé době téměř přestali navštěvovat, včetně vaší holky. Jednoho dne vás navštíví rodiče s doktorem. Ještě než vám doktor dá seznam léků, které musíte denně brát (je jich několik desítek), vám rodiče oznámí, že dále chodit do normální školy by nebylo moudré, a že vás přihlásily na školu pro tělesně postižené, která nese název Yamaku. To nejsou úplně dobré vyhlídky do života což?Toto je shrnutí dlouhého leč velmi dobře a dynamicky napsaného "prologu", jenž vás dokáže do příběhu velice překvapivě vtáhnout a pomůže vám vžít se do vaší postavy.

Pak už na vás čekají celkem 4 kapitoly a to pro každou příběhovou cestu (je jich 5). Každá je svým způsobem zajímavá a dokáže si vás udržet a každý si najde svoji oblíbenou.

Každá řeší jiné charaktery a potíže spojené s jejich fyzickými či psychickými problémy. Ale jedno mají všechny cesty společné a to je láska. No ano a jde to vůbec jinak?

AŤ JSI SLEPÁ NEBO NĚMÁ, JSI PRO MĚ SKVĚLÁ BYTOST

Každá příběhová linka jde totiž ruku v ruce i s danou dívkou. Těch je pro změnu 6, z nichž každá má svůj odlišný příběh, osobnost či postižení.

Je tu např. slepá, leč zodpovědná, vstřícná, milá ale i hrdá Lilly. Dále je tu Emi, energická, hravá a velice cílevědomá. A ani to, že nemá nohy, jí nezabrání, aby dělala to, pro co žije - tedy běhání. Hanako, plachá slečna, jenž má jasné jizvy nejen na těle, ale zejména na "duši" a další postavy. Nebudu vám tu vypisovat všechny, protože spoilery jsou fuj!

Jak jsem již nastínil, tato "hra" se vskutku může pyšnit skvělým scénářem, z čehož vyplývají povedené dialogy a poutavé vyprávění příběhu.

Každé děvče dostalo svého vlastního scénáristu a je to na tom každým coulem vidět. Jak už to tak bývá, u většiny her narazíte na postavu... prohodíte s ní pár slov a máte jasno "na toho bych nesáhl ani skokanskou tyčí", ale zde (a to je obzvlášť u freeware hry skoro až zázrak) to neplatí. Ano může se stát, že si s postavou hned nepadnete do oka. Ale jak hra plyne dál a vy s postavou strávíte víc a víc času, zpozorujete, že je zajímavá. Že to co jste na první pohled viděli, byla jen slupka. To je absolutně skvělé, protože takový progress (vývoj) postav nevidíme ani u většiny 3Áčkových titulů. Každopádně budete vždy (alespoň mě se to stalo) prožívat jejich emoce, ať už radost či smutek.

A že to je někdy pěkně intenzivní záležitost. Rozhovory (nebo monolog, jenž se sebou vaše postava často vede) jsou zajímavé a opravdu zřídka se mi stalo, že bych je přeskakoval.

No schválně kdo z vás si dá nohu za hlavu?
No schválně kdo z vás si dá nohu za hlavu?
Trocha romantiky nikdy neuškodí
Trocha romantiky nikdy neuškodí

Ale abych nezůstal jen u hlavních postav, ty vedlejší jsou také dost zajímavé. Jednak jich není málo a jednak velmi dobře doplňují dění v příběhu. A znova můžu říct, že mi žádná z nich nepřišla zbytečná nebo otravná. Tyto vedlejší postavy mají s každou slečnou jiný vztah nebo na ni má jiný názor.

Velice příjemně na mě působila jednotlivá provázanost příběhů. Ty se totiž silně prolínají a mnohdy nastane možnost, kde si řeknete; "hele tady bych byl, kdybych se vydal tou a tou cestou". Navíc se na pozadí hlavního příběhu vždy zcela nerušeně a elegantně odehrává příběh jednotlivých postav. Ba co víc, při druhém průběhu hrou zjistíte, že jste hlavním aktérem právě onoho příběhu, jenž se minule odehrával v pozadí. Skvělé.

Možná se ptáte, jak ve vás textovka může vyvolat emoci? Maximálně tak průjem. Ale tady jdou žerty stranou.

A DO TOHO JSI PĚKNÁ A KRÁSNĚ ZNÍŠ

Krom scénáře jsou totiž produkční hodnoty hry na velice vysoké úrovni. Grafikou a zvuky začínaje a plnohodnotnými anime filmečky konče. ANO, čtete dobře. Autoři si dali práci i s animacemi, jejichž kvalita a celkové provedení je na profesionální úrovni. Co se kreseb týče, ty jsou velmi detailní a postavy (platí pro dívky) jsou po vzoru manga stylu patřičně extravagantní, roztomilé a atraktivní. Obrazovek (fotografií a kreseb) je zde solidní množství a všechny jsou, jak už jsem řekl, povedené. Někdy vám obrazovku doplňují decentní ruchy jako zpěv ptáků, řev cikád, hovory davů lidí, doprava, déšť apod. Jsou zde ale ruchy, jenž už tak decentní nejsou. Např. náhlé "prásknutí" dveřmi mě nadzvedlo tak, že jsem vylítnul z trenek, které jsem musel následně vhodit do pračky a vzít si nové. Proto vřele doporučuji si ruchy hry pro vaše osobní zdraví ztlumit.

Naprosto dokonalý (k mému velkému překvapení) je naprosto ÚŽASNÝ soundtrack, od něhož by se mohli i AAA tituly co učit. Páni skladatelé vsadili na kombinaci piáno a housle.

Většina skladeb (v seznamu se jich nachází mnoho) mají smutný až depresivní nádech a některé jsou zase povzbudivé, veselé. Už jen za takto skvěle odvedenou práci by si autoři zasloužili na své účty nějaký ten dolar. Ale ne, máme to zadarmo.

Takže už chápete, v čem je tato "hra" odlišná od jiných stejného typu?

"Dokážeš vidět svět stejně jako já?" Lilly je od narození slepá a je to asi nejmilejší postava ve hře
"Dokážeš vidět svět stejně jako já?" Lilly je od narození slepá a je to asi nejmilejší postava ve hře

HRO PROČ MI TOHLE DĚLÁŠ?

"Hra" se snaží napadnout vaše city a pocity a upřímně se ji to daří velmi dobře.A to aniž by jste o to stály.Narážím na možnosti voleb které vám hra nabídne v určité situaci ale nikoliv vždy když si to přejete a naopak.Čímž jsme narazily na jeden z mála záporů tohoto díla.

Rozhodnutí jako taková ovlivňují v základě dvě věci: S jakou dívkou navážete vztah a jak onen vztah nebo příběh skončí.Hra se vás už ale neptá jak by jste chtěli reagovat v situacích,které nemají "dalekosáhlé" následky.Tedy se mi stalo že jsem se nechal vést příběhem,vše probíhalo dobře. Když tu nastane situace která si naprosto  zcela jasně říká o jasnou volbu ale ne.Nekompromisně se musíte smířit s tím jak to je.A že tím danou osobu nechtěně přivedete do stavu jenž by se dal neodborně popsat jako "psychický kolaps"  je hře jedno a jede si dále podle svého tempa.Má to ale i "světlé" stránky,protože v tu chvíli si uvědomíte jak vám ona osoba přirostla k srdci .Vidět jak je ona osoba v žalostném pláči a doslova se klepe (strachy,zlostí,smutkem)nereagujíc na vaše útěchy mě doslova vytočilo a říkal jsem si: "Proč proboha... proč zrovna teď? Co jsi to ty blbečku udělal?"A pak jsem si uvědomil že mám o tu kreslenou postavičku která ani nemluví....strach.Která freeware hra  toto ve vás dokáže vyvolat?Zmínil jsem že hra má konce a to pro každý příběh hned několik,konkrétně tři:Špatný,neutrální (v pár případech horší než špatný konec) a happyend .Jak jsem již zmínil konec vám udají vaše rozhodnutí během hry.

Největším záporem a zároveň kladem hry je její velká objemnost.Textu je neskutečné množství a dohrání všech 5 cest zabere až desítky hodin.Proto pokud jazyku anglickému příliš neholdujete hru si ani nezkoušejte.

VYZKOUŠET ČI NEVYZKOUŠET?

To je vyloženě na vás vaši zvědavosti a odvaze.Já to vyzkoušel a nelituji toho. Toto dílo se mě dotklo a donutilo k zamyšlení.A to říká člověk co má srdce (ano zase jsme u srdce paradox že) tak studené jako polární zmrzlina a citu má v sobě asi tolik jako sociální pracovnice na úřadu práce.Pokud vrcholem úspěchu,zábavy a blaha je pro vás rozstřílení co nejvíce nácků na jeden metr čtverečný.Vyhnnetě se tomuto dílu světelným rokem,protože toto není věc pro vás.

Pokud vám ale nevadí probírat se tunami textu a máte rádi dobré příběhy,nevidím důvod proč hru nevyzkoušet.

Tak snad jsem dostatečně vysvětlil proč a jak je toto dílo odlišně od těch pro "holčičky"

Katawa Shoujo je dospělé a dojemné dílo z rukou amatérských vývojářů kteří vám nabízí mnoho muziky za žádné peníze a to doslovně.Pokud tedy nemůžete utratit své peníze tak tvůj čas tedy určitě.Oni si to ti autoři a ta "hra" opravdu zasluhují.

Ještě dodám technickou poznámku hra má 470MB.

Autor textu:Pajmic666                                                 Úprava (většiny) textu:Ria Kon

Hodnocení hry
Skóre hry 8 8/10
Líbí se mi
  • Vyprávění příběhu,dialogy a postavy
  • Fenomenální hudební doprovod
  • Celková délka hry
  • Hra je zdarma
  • Výtvarný styl
Vadí mi
  • Nutná alespoň průměrná znalost angličtiny
  • Málo interaktivních prvků a rozhodnutí
  • Hra nemusí sednout každému
Verdikt: Nuže co dodat.Snad jen že toto dílo boří hranice mezi Freeware a komerčními hrami.A zcela popírá fakt že tyto typy hry jsou jen pro holčičky a tupý hlavy. Pokud se ztotožníte s klady výše přihodtě si klidně bod navíc.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Katawa Shoujo:Hra která má duši
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
tovlasek    Děkuji :D Aspoň si můžu řikat pokořil jsem Hanako a teď už zvládnu všechno :Dtovlasektovlasek4015    5.1.2013 10:44 tovlasek

Děkuji :D Aspoň si můžu řikat pokořil jsem Hanako a teď už zvládnu všechno :D

pajmič   1x   tovlasek: To udělej ale bacha abys pak nebyl zklamanej realita většinou bejvá tvrdá :-D Každopádně jsem rád že se ti hra líbila a přeju mnoho zdaru při oběvování skutečného materiálu :-Dpajmičpajmic6747    5.1.2013 09:09 pajmič

tovlasek: To udělej ale bacha abys pak nebyl zklamanej realita většinou bejvá tvrdá :-D Každopádně jsem rád že se ti hra líbila a přeju mnoho zdaru při oběvování skutečného materiálu :-D

Bigbitek   2x   Já mám nahráno tak kolem hodiny a též už jsem si to říkal :-)Bigbitekbigbitek14450    5.1.2013 08:14 Bigbitek

Já mám nahráno tak kolem hodiny a též už jsem si to říkal :-)

tovlasek   2x   Dohráno za Hanako bylo to úžasný , ale musel jsem si uvědomit že si opravdu musím najít přítelkyni :Dtovlasektovlasek4015    4.1.2013 22:52 tovlasek

Dohráno za Hanako bylo to úžasný , ale musel jsem si uvědomit že si opravdu musím najít přítelkyni :D

tovlasek   1x   Je to prostě boží hra, moje nejoblíbenější postavy jsou Lily a Hanako hlavně Hanako proto jsem teď s ní v 2. aktu a úplně jsem z ní vedle :D Ona je prostě boží a musím se přiznat že když jsem s ní jsem sám opravdu nervozní a to jsme mi za celou herní karieru nikdy nestalo. I fell in love with her :)tovlasektovlasek4015    3.1.2013 21:54 tovlasek

Je to prostě boží hra, moje nejoblíbenější postavy jsou Lily a Hanako hlavně Hanako proto jsem teď s ní v 2. aktu a úplně jsem z ní vedle :D Ona je prostě boží a musím se přiznat že když jsem s ní jsem sám opravdu nervozní a to jsme mi za celou herní karieru nikdy nestalo. I fell in love with her :)

pajmič   1x   Děkuju uctivě za chválu. Ano Lilly je dáblice v těle anděla :-D Taky mě dost překvapila. Další recenzi už chystám ergo to znamená, bude tu velmi brzy. :-)
Bigbitek: Poprvé jsem byl (trochu nedobrovolně) s Emi pak postupně (už vědomě) s dalšíma holkama.
pajmičpajmic6747
    3.1.2013 02:05
pajmič

Děkuju uctivě za chválu. Ano Lilly je dáblice v těle anděla :-D Taky mě dost překvapila. Další recenzi už chystám ergo to znamená, bude tu velmi brzy. :-)
Bigbitek: Poprvé jsem byl (trochu nedobrovolně) s Emi pak postupně (už vědomě) s dalšíma holkama.

Bigbitek    pajmič: Jestli se mohu zeptat s kým jsi byl?Bigbitekbigbitek14450    2.1.2013 20:25 Bigbitek

pajmič: Jestli se mohu zeptat s kým jsi byl?

tovlasek   4x   Taky mě to nehorázně chytlo a to pozor - Japonské anime nesnáším, romantické věci nevyhledávám a jsem velkej cynik a přesto mě to nehorázně chytlo :Dtovlasektovlasek4015    2.1.2013 20:21 tovlasek

Taky mě to nehorázně chytlo a to pozor - Japonské anime nesnáším, romantické věci nevyhledávám a jsem velkej cynik a přesto mě to nehorázně chytlo :D

Bigbitek   1x   Souhlasím se zandetsu, že je to kvalitní recenze a už jsem to zkoušel a docela mě to chytlo. Akorát moje úroveň angličtiny není tak dobrá, jak jsem doufal :D :DBigbitekbigbitek14450    2.1.2013 18:40 Bigbitek

Souhlasím se zandetsu, že je to kvalitní recenze a už jsem to zkoušel a docela mě to chytlo. Akorát moje úroveň angličtiny není tak dobrá, jak jsem doufal :D :D

zandetsu   1x   Hru jsem hrál (v práci i doma) a musím uznat, že se opravdu povedla a je škoda, že takových her u nás v evropě není mnoho (Hlavně, že to není jedna z těch dětských visual novel které jsem kdysi zkoušel) . Člověk si uvědomí, že i když má někdo jakýkoliv handicap tak to může být dobrý člověk, kterého nemusíme v davu zdravích lidí přehlížet. Je tam opravdu dost konců ať už dobíváme příběh s kteroukoliv slečnou (Lilly se opravdu nezdá :-D ) . dokonce se mi jednou podařilo s hlavním propagonistou skončit hru skočením ze střechy v nadměrně podnapilém stavu. Celkem mě překvapilo když jsem tu objevil někoho kdo to vskutku dobře odrecenzoval. Chválím autora článku a těším se na další jeho práci :thumbup:zandetsuzandetsu2146    2.1.2013 17:44 zandetsu

Hru jsem hrál (v práci i doma) a musím uznat, že se opravdu povedla a je škoda, že takových her u nás v evropě není mnoho (Hlavně, že to není jedna z těch dětských visual novel které jsem kdysi zkoušel) . Člověk si uvědomí, že i když má někdo jakýkoliv handicap tak to může být dobrý člověk, kterého nemusíme v davu zdravích lidí přehlížet. Je tam opravdu dost konců ať už dobíváme příběh s kteroukoliv slečnou (Lilly se opravdu nezdá :-D ) . dokonce se mi jednou podařilo s hlavním propagonistou skončit hru skočením ze střechy v nadměrně podnapilém stavu. Celkem mě překvapilo když jsem tu objevil někoho kdo to vskutku dobře odrecenzoval. Chválím autora článku a těším se na další jeho práci :thumbup:Komentář byl autorem naposledy upraven 2.1.2013 18:34

Původní verze před úpravami:Hru jsem hrál (v práci i doma) a musím uznat, že se opravdu povedla a je škoda, že takových her u nás v evropě není mnoho. Člověk si uvědomí, že i když má někdo jakýkoliv handicap tak to může být dobrý člověk, kterého nemusíme v davu zdravích lidí přehlížet. Je tam opravdu dost konců ať už dobíváme příběh s kteroukoliv slečnou (Lilly se opravdu nezdá :-D ) . dokonce se mi jednou podařilo s hlavním propagonistou skončit hru skočením ze střechy v nadměrně podnapilém stavu. Celkem mě překvapilo když jsem tu objevil někoho kdo to vskutku dobře odrecenzoval. Chválím autora článku a těším se na další jeho práci :thumbup:

pajmič   1x   Bigbitek: děkuju, snad se ti ta hra bude alespon trochu líbit no :-Dpajmičpajmic6747    2.1.2013 13:41 pajmič

Bigbitek: děkuju, snad se ti ta hra bude alespon trochu líbit no :-D

Bigbitek    Hned po přečtení téhle recenze (která je úžasná) , jsem musel to stáhnout :D :D
Už se těším, až to zahraju.
Bigbitekbigbitek14450
    2.1.2013 11:45
Bigbitek

Hned po přečtení téhle recenze (která je úžasná) , jsem musel to stáhnout :D :D
Už se těším, až to zahraju.

pajmič    tovlasek: ano hra je 18+ takže tam něaký milostný scény jsou ale neni to nic co by někoho něak pohoršilo, a ano ten zámek se dá zrušit.pajmičpajmic6747    1.1.2013 23:14 pajmič

tovlasek: ano hra je 18+ takže tam něaký milostný scény jsou ale neni to nic co by někoho něak pohoršilo, a ano ten zámek se dá zrušit.

tovlasek    A ještě něco zajímají mě ty ehm sexuální scény, pár cenzorovaných obrázků jsem viděl , ale zajímá mě že je tam údajně nějaký filter který je dá pryč, ale co tak vím dá pryč jen některé části to jsou opravdu některý tak ehm. ? ?tovlasektovlasek4015    1.1.2013 22:57 tovlasek

A ještě něco zajímají mě ty ehm sexuální scény, pár cenzorovaných obrázků jsem viděl , ale zajímá mě že je tam údajně nějaký filter který je dá pryč, ale co tak vím dá pryč jen některé části to jsou opravdu některý tak ehm. ? ?

pajmič    tovlasek: Pokud budeš číst pečlivě tak asi 10-15h. A děkuju za pochvalu. :-D A pokud jsi pokročilý angličtinář nebudeš s tím mít problémy.pajmičpajmic6747    1.1.2013 22:54 pajmič

tovlasek: Pokud budeš číst pečlivě tak asi 10-15h. A děkuju za pochvalu. :-D A pokud jsi pokročilý angličtinář nebudeš s tím mít problémy.

tovlasek    Pěkně napsaný článek. O hře začínám čím dál tím víc přemýšlet že si ji pořídím , vypadá to zajímavě - jen se trochu bojím angličtiny sice jsem pokročilí angličtinář ale přece - No každopádně jen se chci zeptat zhruba za jak dlouho vyjde projít 1 příběh ( nejsem si jist jestli je to v článku a já jsem to ignoroval :D ) Každopádně taky děkuji za doporučenítovlasektovlasek4015    1.1.2013 22:44 tovlasek

Pěkně napsaný článek. O hře začínám čím dál tím víc přemýšlet že si ji pořídím , vypadá to zajímavě - jen se trochu bojím angličtiny sice jsem pokročilí angličtinář ale přece - No každopádně jen se chci zeptat zhruba za jak dlouho vyjde projít 1 příběh ( nejsem si jist jestli je to v článku a já jsem to ignoroval :D ) Každopádně taky děkuji za doporučení

pajmič    Nemáš vůbec za co....pajmičpajmic6747    31.12.2012 11:32 pajmič

Nemáš vůbec za co....

Routa    Určitě vyzkouším, k hořkosladkým anime jsem si už dávno přivykl, takže tohle bude taková... lehká obměna. Díky za doporučení / upozornění .Routarouta8958    31.12.2012 11:03 Routa

Určitě vyzkouším, k hořkosladkým anime jsem si už dávno přivykl, takže tohle bude taková... lehká obměna. Díky za doporučení / upozornění .